Slovačke vesti: dnevne novine

PREDSEDNIČKI IZBORI 2019
Spisak kandidata

predsednicki izbori 2019

Béla Bugár (60)
Bugar se bavi politikom skoro 30 godina; politički se angažovao praktično odmah nakon završetka fakulteta. Na ovoj činjenici je postavio i svoju kandidaturu; olepio je bilborde u zemlji sloganom: “Slovačkoj je potreban iskusan predsednik.” Kritičari pak Bugaru ne mogu da oproste njegov ulazak u koaliciju sa Smerom nakon parlamentarnih izbora 2016. godine. Oženjen je, ima jednu kćer.

Zuzana Čaputová (45)
Radila je u neprofitnom sektoru dugi niz godina kao saradnik udruženja građana VIA IURIS. Deset godina je kao advokatica i civilina aktivistkinja vodila kampanju protiv deponije u Pezinku. 2013 je uspela, te je Vrhovni sud ukinuo dozvolu za deponiju. Potpredsednica je stranke Progresivna Slovačka, koja nije u parlamentu. Ima sopstvenu advokatsku kancelariju a autorka i koautorka je nekoliko publikacija kao i članica svetske mreže enviromentalnih prvnika ELAW. Udata je, ima dve kćerke i živi u Pezinku.

Martin Daňo (42)
Postao je poznat zahvaljujući pravljenju youtube videa, koje objavljuje na pomenutom portalu u okviru portala GINN. U njima se kreće u oblasti javne i državne uprave, komunicira sa policijom, političarima, sudijama ali i sa građanima. Više puta je došao u sukob sa političarima i novinarima. Od 2003. godine ima prebivalište u francuskoj metropoli, Parizu, ali i dalje radi u Slovačkoj. Martin Daňo je u izborima Evropskog parlamenta 2014. godine bio kandidat stranke Pravo i pravda, ali nije dobio mandat. Slobodan je i nema dece.

Štefan Harabin (61)
Bivši potpredsednik vlade i bivši ministar pravde za HZDS. Do nedavno je radio kao sudija Vrhovnog suda a radi svoje kandidature za predsednika je suspendovao svoju funkciju. Harabin je svoj život posvetio pravosuđu; u toku svoje više nego tridesetogodišnje karijere kao sudije pratilo ga je nekoliko skandala u vezi sa njegovim presudama. Poznata je njegova velikodušnost ka sebi samome kad je od 2009-2010 isplatio 113 000 evra ili više disciplinarnih postupaka koje je pak dobio. Oženjen je i ima 4 dece.

Eduard Chmelár (47)
Bivši uspešan novinar i aktivista; radio je kao nastavnik na više fakulteta. Sam je pak studirao žurnalistiku i istoriju, a pre odluke da uđe u politiku radio je kao politički i medijalni analitičar. Razveden je i ima dva detata.

Marian Kotleba (41)
U prošlosti je bio vođa nacionalističkog pokreta Slovenská pospolitosť, koju je Vrhovni sud Slovačke Republike zabranio. Fakultetsku diplomu je dobio u oblasti nastave; 2013. je stekao titul inženjer ekonomije na Univerzitetu Matej Bel u Banskoj Bistrici. 2013. godine je postao župan banskobistričke samoupravne regije, a 2016. godine je postao lider kandidata  za Narodnu skupštinu a to sa političkom strankom ĽSNS. On i njegova politička stranka se suočavaju sa brojnim skandalima u vezi sa propagiranjem fašizma i ekstremizma. Oženjen je sa Frederikom koja je od njega mlađa 19 godina, te sa kojom ima sina.

Milan Krajniak (46)
Zemljak iz Bojnica kod Prievidze, koji se nakon studija politikologije posvetio poslovanju u oblasti marketinga. Dve godine je bio savetnik ministra unutrašnjih poslova, Daniela Lipšica, gde se, pored ostalog, posvetio i pitanjima Roma; kasnije je i sam ušao u politiku zajedno sa Borisom Kollarom. Oženjen je i ima jednu kćer.

František Mikloško (71)
Diplomirani matematičar je zbog svojih antikomunističkih stavova morao da radi kao radnik. U skupštini je kao poslanik sedeo skoro dvadeset godina; bio je i predsednik Narodne skupštine. Njegovo se ime najviše spaja sa KDH strankom. Ovo je njegova treća poredsednička kandidatura. Ima suprugu, njome se oženio kao 60-godišnjak.

Maroš Šefčovič (52)
Profesionalan karijera kandidata najjače stranke vlade je usko povezana sa radom u strukturama Evropske unije, gde je stigao sve do potpredsednika Evropske komisije za energetsku uniju. Diplomirao je prava, a prethodno je bio i ambasador u Izraelu. Iako nije član Smer-a tokom cele karijere uživa njihovu podršku. Ima suprugu i troje dece.

Róbert Švec (42)
Diplomirao je politikologiju, a trenutno zauzima funkciju predsednika nacionalističkog slovačkog pokreta obnove koji ne prikriva simpatije prema Slovačkoj državi. Međutim, prema Švecu, to ne znači da priznaje negativnosti tih vremena. Prevashodno se radi o političkom sistemu koji nije bio demokratski. Švec zauzima evroskeptičke stavove i zahteva odlazak Slovačke iz evroatlanskih struktura. Predstavnici njegovog pokreta redovno nastupaju na demostracijama protiv NATO ali i na događajima koje organizuju desničarski ekstremisti.

Bohumila Tauchmannová (60)
Preduzetnica i civilna aktivistkinja za mesto šefa države aplicira kao nezavisni kandidat građana. Organizuje konferencije i obrazovne projekte; pokrenula je brojne projekte na primer “Tražimo slovačko” posredstvom kog se zalaže za povećanje kupovine slovačke hrane. Udata je i ima dvoje dece.

Juraj Zábojník (57)
Bivši šef slovačkog obezbeđenja policije.  1989. godine postaje specijalista odeljenja bezbednosne politike i ličnog obezbeđenja kod predsednika prve postrevolucijske vlade nacionalnog razumevanja Milana Čiča. Tokom godina je radio na različitim rukovodećim pozicijama; svoju karijeru je završio na poziciji direktora Kancelarije. Pohađao je nekoliko inostranih stažiranja i radnih misija. Upravljao je sa nekoliko sigurnosnih akcija na sastancima najviših zvaničnika; bio je u pratnji pape Jovana Pavla II tokom njegovog putovanja u Slovačku. Oženjen je i ima dve kćeri.

Ivan Zuzula (64)
Zuzula je slovački meterolog i klimatolog, enviromentalni naučnik univerzitetski pedagog i političar. Bio je savetnik premijera Černogurskog; nakon dolaska Mečiara se dobrovoljno vraća natrag u Slovački hidrometeorološki zavod, gde ukupno radi 22 godine. Oženjen je i ima dvoje dece.

József Menyhárt (42)
Od 2010. godine se bavi regionalnom politikom; bio je zamenik gradonačelnika opštine Vrakúň kod Dunajske Strede. 2013. godine je izabran za poslanika Trnavskog samoupravnog regiona, a kasnije postaje predsednik Dunajskosrednjeg opštiskog predsedništva SMK. 2016. godine je izabran za predsednika stranke mađarske zajednice. U predsedničkim izborima želi da bude glas Mađara koji žive u Slovačkoj, te želi da promoviše teme koje ih muče. Živi u opštini Vrakúň, oženjen je a sa suprugom podiže dve kćeri.

Robert Mistrík (52)
Suosnivač i bivši član stranke Sloboda i solidarnost. Diplomirao je na hemijsko-tehnološkom fakultetu u Bratislavi na katedri za analitičku hemiju. Svoj naučni rad je nastavio u Sjedinjenim američkim državama na National Institute of Standards and Technology gde je proveo skoro tri godine. Nakon povratka u Slovačku osniva  kompaniju posvećenu istraživanju u oblasti masene spektrometrije, biohemije, hrane i farmacije. Oženjen je, a sa suprugom Zuzanom podiže dva sina.

Prevedeno sa: Nový čas, Nezávislý denník

klikom na sledeći broj pogledaj starije vesti